Награждаването в конкурса за най-добър пълнометражен игрален филм на 25 октомври, в зала 1 на НДК, ще е в присъствието на международното жури на „Синелибри“ – Мария Бакалова (президент), Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио, съобщават от екипа на кино-литературния фестивал.
Единадесетото издание на „180 градуса“ е с фокус върху експерименталните интердисциплинарни формати. Лабораторията за иновативно изкуство за първи път ще се проведе през октомври (4-11), съобщават организаторите.
По думите им фестивалът продължава да следва мисията си да показва експериментални подходи, които сплотяват и стимулират независимата сцена.
Сред участниците са българският пианист Димитър Горчаков, участващ в множество международни проекти в областта на джаза, електронната и класическа музика, пърформанс артистката и поетеса Жаклин Вайхе (Германия), дигиталният артист Том Лейн (Великобритания/Германия), флейтистката Делфин Роше (Франция) и кураторката Виктория Драганова (България).
Освен традиционният конкурс за късометражни неми филми
Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.
Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.
Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъп
Италианска поп група Matia Bazar тръгва на световно турне, с което отбелязва над четири десетилетия на сцена.
На 21 февруари музикантите гостуват в софийския клуб Joy Station, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).
По думите им ще звучат култови хитове от миналото и нови интерпретации на любими песни. Турнето ще премине през най-големите европейски столици. „На сцената ще посрещнем две от най-разпознаваемите лица на групата – оригиналният китарист и композитор Карло Марале и пленителната вокалистка Силвия Мецаноте, чиито глас и харизма са запазена марка за групата през годините“, коментират от СМЕ.
Matia Bazar е създадена през 1975 г. в Генуа. Печели сърцата на милиони с хитовете Ti Sento, Vacanze Romane и Solo Tu, които предизвикват фу
Франко Неро бе отличен тази вечер за приноса си към световното кино при откриването на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“.
Пред публиката директорът на фестивала Александър Грозев посочи, че италианският актьор има над 250 роли, като догодина се очаква да играе в българска лента.
Неро благодари за наградата и уточни, че се чувства като гражданин на света.
Той каза, че за него киното е като голям град, в който живеят хора от различни националности и различни раси.
Те имат различни сънища, различни къщи, затова киното ще продължи да съществува, докато хората продължат да сънуват, каза Неро.
Той подчерта, че киното е свобода, на него то е дало възможността да обиколя света. Неро посочи, че е бил в повече от 100 държави и винаги е влизал през главния вход във всяка от тях.
„Киното ми даде възможност
Повече от 1000 глинени плочки от епохата на Ахеменидското царство (550-330 г. преди Христа) са били върнати на Иран от САЩ, предаде АФП, позовавайки се на агенция ИРНА.
Открити в руините на столицата му Персеполис, плочките с клинописни надписи документират начина, по който е било организирано древното общество.
Династията на Ахеменидите поставя началото на Ахеменидското царство - първата Персийска империя, и управлявала в Южен Иран от шести до четвърти век преди Христа.
Това е шестата партида антики от този тип, която САЩ връщат на Ислямска република Иран.
"Тези плочки представляват архив за обредите и начина на живот на нашите предци в епохата на Ахеменидите", каза заместник-министърът на културното наследство Али Дараби, цитиран от ИРНА. Глинените плочки са върнати от Института за изследване на древните култури, Западна Азия
В рамките на церемонията ще бъде обявен и победителят в конкурса за най-добър документален филм от жури в състав – Рене Карабаш, Божидар Манов и Найо Тицин.
След церемонията ще се състои премиерно излъчване на първия англоезичен филм на Педро Алмодовар, удостоен с наградата „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция. Просветляващата драма „Съседната стая“ с Джулиан Мур и Тилда Суинтън в главните роли изследва смисъла на живота и смъртта, стойността на приятелството и чувството за съпричастност в критични моменти.
Новозеландско-белгийската писателка Кристин Льоненс ще представи лично в София последния си роман „По дирите на Амбър“ – емоционална и завладяваща история за любов, загуба, обсесия и разрушителни избори, преплетени със сеизмични политически събития. Събитието е на 23 октомври от 19:00 ч. на сцена „Централни хали“ с модератор Велина Минкова.
Почетен член на журито в основния конкурс е и германският писател Даниел Келман. Романистът, драматург, поет, публицист и актьор ще представи в София новия си роман - „Светлина и сянка“, издаден от „Колибри“ в превод на Жанина Драгостинова. Своеобразна биография на филмовия режисьор Георг Вилхелм Пабст, книгата поставя въпроса колко струва творчеството на артиста, който не може да устои на ухажването на властта и позволява да бъде харесван от чудовища. В рамките на срещата с Даниел Келман на 24 октомври в „Гьоте институт“ ще бъде представено и новото българско издание на световния бестселър „Измерването на света“ – история за гениалността и свободата, написана с бликаща фантазия и чувство за хумор.
Както информирахме, на 26 и 27 октомври, в рамките на "Синелибри", ще се състои и първият форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books) с участието на 15 изявени личности от 10 страни в качеството им на спийкъри и дванайсет проекта за пичинг. В дискусионната част ще се включат и арбитрите в конкурса за пълнометражен игрален филм Кристин Льоненс, Даниел Келман, Ан Кюсак и Игнасио Серикио. Към панелистите тази година се присъединява и американският актьор Брайън Краус, известен у нас най-вече с участието си в приключенската романтика „Завръщане в Синята лагуна“ (1991) и с ролята на Чарлз Брейди във филма на ужасите „Сомнамбули“ (1992).
Хореографът Илия Колев ще бъде отличен с наградата на Общинския съвет в град Две могили - почетен знак "Филип Тотю", за прослава и защита името на Общината в страната и чужбина, решиха днес единодушно общинските съветници в града на свое заседание.
Председателят на Комисията по образование, култура, вероизповедания, символика, младежта, спорта и туризма, здравеопазване и социална политика към Общинския съвет Галя Додева информира, че Илия Колев е роден през 1952 година. Живее и работи в град Две могили до пенсионирането си. Учил е в Института за културно-просветни кадри в град Варна.
Колев се занимава с танцово изкуство, като от октомври 1996 г. до пенсионирането си работи в Общинския детски комплекс "Д-р Димитър Пангелов" в Две могили. Ангажиран е бил ежедневно с голям брой ученици от първи до дванайсети клас.
"През годините на своята трудова
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.
Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.
Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид.
Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.
Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.
„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа
Над 40 художници от страната подредиха творби в „Есенен салон“ в ямболската Арт галерия „Стойчев“.
Експозицията показва повече от 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони.
На откриването тази вечер присъстваха десетки ценители на изкуството и художници, както и заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.
Изложбата събира целия колорит на есента, пречупен през погледа на талантливите български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
„Съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на света около нас“, допълни той.
Куратор на изложбата е художникът Сашо
„Киномания“ обяви специалните събития на тазгодишното си 38-о издание.
На 16 ноември в Дома на киното е прожекцията на носителя на “Златна палма” за късометражен филм от тазгодишния фестивал в Кан – копродукцията между Хърватия, България, Франция и Словения – “Човекът, който не можеше повече да мълчи”.
Филмът, режисиран от Небойша Слиепчевич, разказва за събитията от 27 февруари 1993 г. в Босна и Херцеговина, когато пътническият влак от Белград за Бар е спрян от паравоенни сили в рамките на операция за етническо прочистване. Докато те извеждат от влака невинни цивилни, само един от 500-те пътници се осмелява да им се противопостави.
Първата прожекция на филма ще бъде придружена от среща с режисьора Небойша Слиепчевич и екипа от българска страна –
„Изкуството е значимо!“ е слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите.
По думите на екипа слоганът изразява мисията на проекта – „Да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят. Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни“.
В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно междунар